Čištění vinylové podlahy

Vinylové podlahy jsou komfortní a velmi oblíbenou podlahovou krytinou. Jejich velkým benefitem je jejich odolnost, díky které vydrží dlouhé roky stejně pěkné, jako když se po nich projdete poprvé. Přitom ani nepotřebují žádnou speciální péči.

Vinylové podlahy jsou na údržbu nenáročné, jsou odolné vůči vodě i oděru. Neznamená to samozřejmě, že je v pořádku na ně vyrukovat s plným kýblem vody a drsným kartáčem. Pojďme se proto podívat, jak čistit vinylovou podlahu. 

Jak čistit vinylové podlahy

Běžný úklid půjde hravě od ruky s měkkým koštětem nebo vysavačem. Tak odstraníte povrchové nečistoty, drobky, prach a podobně. Při větším úklidu nebo klidně každý den, jak je kdo zvyklý, stačí vinylovou podlahu vytřít. 

Čím čistit vinylovou podlahu? Postačí teplá voda. Pro opravdu hygienicky čistou podlahu pak můžete použít jemné čisticí prostředky na vinylové podlahy. Určitě se vyhněte agresivním čisticím prostředkům, které by mohly povrch podlahy nenávratně poškodit. Čistič vinylové podlahy zakoupíte v drogeriích nebo supermarketech.   

Mop nebo hadr, kterým podlahu budete vytírat, by neměl být příliš mokrý. Přebytečná voda by totiž mohla proniknout do spár a podlahu poškodit. Mop proto při úklidu namočte do připraveného roztoku a dobře vyždímejte, aby byl jen vlhký.

Z tohoto důvodu není dobré na podlaze nechávat cokoli mokrého nebo v případě, že se vám něco vylije, nechat tekutinu na podlaze. Doporučujeme raději místo hned otřít. Stejně tak i skvrny, které na podlaze vzniknou, raději likvidujte hned. 

Na odolné skvrny použijte směs vody a jemného čisticího prostředku nebo speciální čisticí prostředek na vinylové podlahy. Naneste na skvrnu, nechte působit několik minut a poté jemně otřete měkkým hadříkem. Rozhodně nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, bělidla ani drátěnky. Mohlo by dojít k poškození podlahy. 

Chraňte podlahu před poškozením

K dlouhému životu vaší vinylové podlahy můžete přispět také tím, že pod nohy těžkého nábytku umístíte ochranné podložky. Aby se podlaha zbytečně nepoškrábala nebo neponičila hrubými nečistotami zvenku, například zrníčky písku, hlíny a podobně, umístěte ke dveřím rohožky nebo koberečky. 

Škody by mohlo napáchat i slunce. Pokud máte podlahu tam, kam celý den svítí sluneční paprsky, můžete přes den, kdy například nejste doma, omezit přímé světlo použitím rolet nebo závěsů. 

Řešením může být také volba rigidní SPC vinylové podlahy. Ta může být přímo u velkých oken a pokud ji sluníčko ohřeje, nic se nestane. SPC vinylová podlaha totiž nepodléhá rozměrovým změnám vlivem tepla. Copyright 2024 podlahy-tomek.cz | všechna práva vyhrazena